اخبار

شاید وقتی دیگر :خط لوله معارض آبفای منطقه سه ، کمر بند فولادی مترو ولیعصر می شود

شاید وقتی دیگر :خط لوله معارض آبفای منطقه سه ، کمر بند فولادی مترو ولیعصر می شود

پروژه جابجایی تأسیسات معارض با احداث ایستگاه مترو میدان ولیعصر ( عج ) و اجرای عملیات رینگ کمربندی لوله های فولادی به زودی به ثمر خواهد رسید .

به گزارش روابط عمومی آبفای منطقه سه : با مشارکت معاونت فنی و مهندسی آبفای شهر تهران و تلاش و برنامه ریزی مجموعه معاونت فنی آبفای منطقه سه به منظور تسهیل در احداث و توسعة ایستگاه مترو میدان ولیعصر ، پروژه جابجایی لوله های آب و دو فشار شکن غرب و جنوب میدان در سه فاز به اجرا گذاشته شد .

بر اساس این گزارش در فاز اول این عملیات از اواخر سال گذشته ، نخست به منظور حفاظت از تأسیسات آبفای منطقه سه دور لوله های آب محدودة میدان مذکور که در عمق 5/2 متر زمین و پایین سقف تونل مترو واقع اند ، طوقه فلزی و ستون و مهارهای افقی تعبیه شد .

این گزارش می افزاید: با توجه به  اهمیت  مسیر آبدهی این خط لوله از خروجی مخازن یک یوسف آباد آغاز و با یک خط 40 اینچ وارد میدان ولیعصر می شود که محدوده هایی از مناطق دو و سه آب و فاضلاب را آبدهی کرده و یک انشعاب آن تا محور خیابان انقلاب به 32 اینچ مبدل و انشعاب دیگر به سمت بلوار کشاورز به 27 اینچ و در پایین دست میدان به 27 ، 24 ، 20 و در تقاطع خیابان شقایق به 18 اینچ تبدیل شده و دو فشار شکن نیز در غرب و جنوب میدان این خط را از میدان سلماس واقع در یوسف آباد تا محور انقلاب حمایت می کند ، در مرحله بعدی از اوایل سالجاری ضمن رایزنی آبفای منطقه سه با شرکت مترو ، شهرداری منطقه ، معاونت فنی و مهندسی آبفای شهر تهران ، اجرای طرح رینگ کمربندی میدان ولیعصر در دستور کار قرار گرفت ، و عملیات جایگزینی این خط که با قطر یکهزار میلیمتر بوده از اواخر بهار آغاز شد که هم اکنون رو به خاتمه است .

فاز نهایی این پروژه که اواخر تابستان توسط کارشناسان امر مورد بررسی قرار گرفت ، مقرر شد محل نصب یک  دستگاه فشار شکن بر روی تونل مترو جانمایی و در اتاقچه ای به صلاحدید کارشناسان مترو با مساحت چهل متر مربع جای گیرد.

بر اساس این گزارش: همزمان با اعلام بروز و شدت آبزدگی در تونل مترو و بررسی های صورت گرفته ، خطر احتمال ریزش تونل و نشست میدان و با توجه به ضرورت سرعت عمل در انجام اقدامات پیشگیرانه ، طی عملیاتی دو فشار شکن غرب و جنوب میدان و نیز خط بالا دست آن به سرعت بسته و بی آب شد . همزمان با جابجایی زوم آبدهی مخازن با قطع آب از ساعت یک بامداد دوم دی ماه جاری طی عملیاتی ضربتی ، با توجه به حساسیت و موقعیت خاص میدان ولیعصر و محدودیت های ترافیکی آن منطقه ، یک دستگاه شیر خط 800 میلیمتری جایگزین در بالادست میدان نصب شد و کار در ساعت 16 همان روز خاتمه ، و ساعت 20 شبکة مشترکین محدودة مذکور آبدار شد .

گفتنی است ؛ پیش بینی می شود طی دو هفته آتی ضمن اتصال کمربند خط لوله جایگزین در سه نقطه میدان و نصب شیر فشار شکن در داخل اتاقچه تونل مترو، مجموعه این عملیات که با ضرباهنگی کارشناسانه و در گسترة نسبتاً وسیع اجرای آن را می توان به معجزه ای فنی تشبیه کرد با موفقیت و درخششی وصف ناپذیر خاتمه یابد.

metro1

                    

             

metro2

۱۹ دی ۱۳۸۸ ۱۱:۴۴

اظهارنظر

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.