اخبار

مانور تخصصی آب و فاضلاب

مانور تخصصی آب و فاضلاب
کمپ فرماندهی منطقه ACS در محل محوطه شرکت آب وفاضلاب شهر تهران توسط پایگاه بسیج آبفای استان اصفهان مستقر می شود. کامیون های مجهز به امکانات آبرسانی در مواقع بحران وکامیونت هایی که به امکانات یک مینی سوئیت کامل اعم از؛اتاق خواب،اتاق گردهمایی،آشپزخانه و سرویس های بهداشتی برای اسکان شش نفر امداد رسان تجهیز شده است

                              مانور تخصصی آب و فاضلاب برگزار شد:

شمارش معکوس آب تهران در کمتر از چهل ساعت

 

·          یکشنبه25/7/89

کمپ فرماندهی منطقه ACS در محل محوطه شرکت آب وفاضلاب شهر تهران توسط پایگاه بسیج آبفای استان اصفهان مستقر می شود.

کامیون های مجهز به امکانات آبرسانی در مواقع بحران وکامیونت هایی که به امکانات یک مینی سوئیت کامل اعم از؛اتاق خواب،اتاق گردهمایی،آشپزخانه و سرویس های بهداشتی برای اسکان شش نفر امداد رسان تجهیز شده است.

·                    دوشنبه26/7/89

کمپ فرماندهی حادثه ICS در موقعیت های مقر تعیین شده مناطق شش گانه آبفای شهر تهران توسط پایگاه های بسیج استان های معین وتیم های عملیاتی آبفای اصفهان (جانشین)،در محل تعیین شده مستقر می شوند.

راس ساعت 15 نشستی با حضور مهندس براتی مدیر عامل ومعاونین آبفای شهر تهران وشرکت فرماندهان اکیپ های اعزامی شرکت های آب وفاضلاب استان های معین و جانشین ، نماینده های سازمان مدیریت بحران کشور،سازمان پدافند غیر عامل کشور،اداره کل مدیریت بحران استان تهران ،سازمان پیشگیری ومدیریت بحران شهر تهران ،نیروی انتظامی تهران بزرگ،پلیس راهوار تهران بزرگ،سازمان برق منطقه ای استان تهران ،شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه تهران ،سازمان اورژانس و فوریت های پزشکی تهران و جمعیت هلال احمر استان تهران ،به منظور هماهنگی لازم و انجام مانور دورمیزی در محل سالن گردهمایی آبفای استان تهران برگزار شد.

 

·                    سه شنبه27/7/89

مطابق برنامه امداد رسانان گیلان در شمیرانات،مازندران در محدوده منطقه دو،قزوین در منطقه سه(مخزن 54)،سمنان درمحدوده منطقه چهار،استان مرکزی در منطقه پنج و قم درشهر ری مستقر شده ضمن حضور در دوره های آموزشی بهداشت حرفه ای وآشنایی با شبکه آبرسانی محدوده تحت پوشش آبفای منطقه سه، از تاسیسات شبکه آبرسانی ومحل مانور بازدید میدانی به عمل آورده ،سناریو ها بازخوانی ومورد بررسی قرار گرفت و مانور دور میزی وهماهنگی های لازم، انجام  پذیرفت.

 

·                    چهارشنبه 28/7/89

همه در خواب بودند که آن لحظه شوم به وقوع پیوست ، درچشم برهم زدنی امواج بلا از زمین و هوا شهر را بر سر ساکنانش فرو ریخت.گویی شانه های زمین طاقت ازکف داده وبه یکباره کوله بار خود رها کرده است...

در ابری از آتش ودود،هستی رنگ باخته و سایه مرگ بر مردم سیطره می افکند.اکنون قطره ای آب نیست تا تشنگان بنوشند و به گوارای زندگی امید بندند.

در شمال شهرتصفیه خانه شماره پنج از مدار خارج شده در شمال شرقی تهران مردم به دلیل بی آبی از تانکر مستقر و بسته های آب که در بین آنان توزیع شده استفاده می کنند و نیروهای عملیاتی از مازندران به آنان یاری می رسانند.

در مرکز شهر بر اثر وقوع زلزله قسمتی از دیواره اتاقچه فشارشکن ری تخریب و در نتیجه از مدار خارج شده واینک قریب هشت هزار مشترک بی آب شده اند واز سوی دیگر شبکه توزیع خیابان دانشگاه تقاطع روانمهربه قطر 12 اینچ آسیب دیده و بیش از پنج هزار مشترک با قطع آب مواجهند.    

در جنوب غربی شهر،فرودگاه مهرآباد که یکی از محل های مواصلاتی امداد رسانی است،با شکستگی لوله 250 میلی متری دچار حادثه و قطع آب شده است و در جنوب شرقی نیز آب شرب منتهی به بیمارستان امیرالمؤمنین براثر تخریب شبکه قطع وبه دلیل ترافیک محدوده اکیپ های امداد با مشکل مواجه شده اند.

در شمال غرب وغرب تهران محدوده تحت پوشش آبفای منطقه سه ،همزمان با استقرار گروه های امدادی استان قزوین از عصر در محل مخزن 54 ،ناحیه امیرآباد و ناحیه میدان نور،و انجام تدارکات لازم ،ساعت 11 شب متعاقب با وقوع زلزله ، با توجه به آسیب دیدگی خط انتقال پمپاژ مخزن59 به 80 و لزوم آبگیری مخزن از ارتباطی خط انتقال پمپاژ58 به 37 وکاهش فشار شیرهای فشارشکن ،جهت کنترل مصرف مدیریت بحران مستقر در ناحیه سه ،برنامه ریزی مقتضی ،جهت باز کردن شیرهای حد مابین مخزن81 به80 تازمان تعمیر خط انتقال پمپاژ در مواقع لزوم به عمل آمد . امداد رسانان استان قزوین در کنار آبی پوشان آبفای منطقه سه ومجموعه ای از بر وبچه های فنی،بهره برداری،بسیج،روابط عمومی،درمان،حراست ،خدمات وخلاصه همه آنهایی که دغدغه فراهم آیی امکانات لازم برای آسایش مردم را دارند،  بدون آن که پلک بر هم گذارند تا صبح خستگی ناپذیرانه     کوشیدند و حادثه را مهارکرده و وضعیت مطمئن و مطلوبی برای شبکه آبرسانی محدوده مذکور میسر ساختند.

·                    پنجشنبه29/7/89

ساعت هشت صبح در پی پس لرزه های به وقوع پیوسته،مخزن شماره یک در یوسف آباد آسیب و از سرویس بهره برداری خارج شده است که ،با تدبیر مرکز هماهنگی ومدیریت بحران مستقر در امیرآباد، گروه امداد رسان به سرعت وارد عمل شده و نسبت به جابجایی زون مخزن شماره یک یوسف آباد به مخزن هشت واقع در گیشا و رفع آسیب دیدگی شبکه توزیع و انشعابات در محور خیابان فاطمی،اقدام می کند.

از سوی دیگر همزمان با این واقعه ،آسیب دیدگی مخزن 57 در محور خیابان آیت ا...کاشانی،گزارش می شود ،امداد رسانان حاضر در میدان نور بدون فوت وقت ،وارد عمل شده و با اقدام به جابجایی زون آبگیری مخزن در پایین دست خیابان کاشانی و اتصال به خط پمپاژ (مخزن13 به نقطه P )،حادثه حدود ساعت دو بعد از ظهر مهار می شود.

 

·                    آیا این حقیقت به واقعیت می پیوندد ؟

در میان خطرات طبیعی که شهر تهران را تهدید می کند،زلزله اصلی ترین و مهمترین آنها به شمار می آید. هدف اصلی هر برنامه ریزی در در جوامع توسعه یافته امروز،تقلیل خسارت های ناشی از زلزله با توسل به پیش بینی واتخاذ تدابیر مقتضی و تبدیل آن از بحران به پدیده طبیعی است.

پیاده سازی این هدف در گرو پیش بینی مقدماتی قبل بحران،وقوع و بعد از حادثه است. اما با کمی تامل در می یابیم؛عمده برنامه ریزی هایی که تاکنون از سوی دستگاه هاوسازمان های مسؤول کشور طرح شده،درچارچوب عملیات زمان بحران است.حال آن که هدف غایی باید به اقدامات دوره پیشگیری معطوف شود.

"پدافند غیرعامل"واژه ای است که امروزه از حدیک اصطلاح نامانوس در اذهان،به مجموعه فن آوری ،راهکارها واقدامات غیر مسلحانه ای اطلاق می شود که با هدف جلوگیری یا کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، تاسیسات،تجهیزات،ساختمان ها وراهها ی مواصلاتی صورت گرفته وسبب استمرارفعالیت ها و خدمات زیر بنایی وفراهم آیی امکانات بدیهی وضروری انسانی ودوام وبقای زندگی اجتماعی می شود.

از این رو و با توجه به قرائن موجود نسبت به قطعیت وقوع زلزله درکلان شهر تهران لزوم مدیریت یکپارچه وهماهنگ دانش محور وکارکرد گرا ،اطلاع رسانی مستمر وشفاف،مقاوم سازی زیر ساخت ها و تاسیسات تامین و توزیع آب تهران و مدیریت کل نگربحران به جای جزء نگر؛مؤثر ترین اقدامات در مواجهه با حوادث غیر مترقبه بویژه زلزله به شمار می آید.

در تاملی براظهارات صریح"مرتضی تمدن"استاندار تهران بیش از پیش پی به اضطرار برنامه ریزی مدیریت بحران و اجرای دقیق مفاد آن ببریم."تمدن"در آیین افتتاحیه نخستین مانور تخصصی آب و فاضلاب با موضوع "مدیریت بحران زلزله"با اشاره به گلایه رییس جمهور مبنی بر جدی گرفته نشدن زمین لرزه درکلان شهر تهران به شرکت کنندگان واجراکنندگان مانور مذکور هشدار داد که در زمان وقوع زلزله حتی فرصتی برای پوشیدن لباس فرم نیست،بنابراین همواره باید آماده مقابله با وقوع زلزله ومدیریت آن باشیم.

اکنون این پرسش مطرح است که آیا حقیقت نیاز به آگاهی و توانمندی راهبری مدیریت بحران،در موقع وقوع، واقعیت دامنه امکانات و الزامات  ممکن را به اقدامات قطعی سوق خواهد داد؟!

        

 

        

۱۲ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۳۴

اظهارنظر

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.