اخبار

با کاهش 20 درصدی مصرف آب گذر بی دغدغه از تهدید کم آبی میسر می شود

با کاهش 20 درصدی مصرف آب گذر بی دغدغه از تهدید  کم آبی میسر می شود
اشاره : در حال حاضر از کل منابع آب تجدید شونده کشور ۵/۸۸ میلیاردمتر مکعب جهت مصارف بخش های کشاورزی، صنعت و شرب برداشت می شود. از این میزان حدود ۸۳ میلیارد مترمکعب (۵/۹۳ درصد) در بخش کشاورزی ، ۵/۴ میلیارد مترمکعب برای مصارف شرب و بهداشت و مابقی در صنعت وموارد متفرقه دیگر مصرف می شود . ایران با متوسط نزولات آسمانی حدود ۲۵۲ میلیمتر در سال در زمره مناطق خشک جهان محسوب می شود به عبارت بهتر ۶۵ درصد کشور ما را مناطق خشک و نیمه خشک تشکیل می دهدکه به طور متوسط میزان بارندگی در آنها از ۱۵۰میلی متر در سال کمتر است . در شهر تهران حدود 320 لیتر آب در روز برای هر نفر تولید می‌شود که رقم بسیار بالایی ا‌ست. و این در حالیست که مصرف هر نفر تهرانی در روز حدود 240 لیتر است ودر صورتی که میزان مصرف در متوسط جهانی رقم بسیار کمتری را نشان می دهد .

همزمان باهفته صرفه جویی در مصرف آب طی مصاحبه ای با مهندس پیام موحد قائم مقام مدیر عامل و معاون بهرداری شرکت آبفای منطقه 3 وضعیت فعلی مصرف و تلاش های پیگیرانه به منظور تامین آب در محدوده تحت پوشش این شرکت تشریح شد که توجه شما را به آن جلب می کنیم :

- از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری مسئله مواجهه با تهدید کم آبی رفته رفته بحث داغ مسئولان و متولیان تامین آب پایتخت شده است ، دلایل این امر را چگونه ارزیابی می کنید ؟

 • کاهش نزولات آسمانی ، محدودیت منابع آبی کشور از نظر کمی و کیفی، عدم بکارگیری از روش های صحیح مصرف ، استفاده نادرست از منابع آب های سطحی و زیرزمینی منجر به وقوع خشکسالی های چند دهه اخیر شده و مشکلات و متعدد و عدیده ای را پیش روی متولیان آبرسانی بوجود آورده است . به طور نمونه در محدوده شرکت آبفای منطقه 3 که مناطق 2و5 و6 شهرداری با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 450 هزار نفر و تعداد 116 هزار و 624 اشتراک فعال را شامل می شود ، سرانه مصرف آب شرب آن ها روزانه بین 245 تا 250 لیتر برای هر نفر است در حالی که این میزان باید به مقدار 150 لیتر کاهش یابد .

-به عقیده شما آموزش شیوه های صحیح مدیریت مصرف آب در بین شهروندان تا چه اندازه می تواند نگرانی های ناشی از تهدید کم آبی را کاهش دهد?

  • محدودبودن منابع آب و شدت گرفتن روندافزایش جمعیت در تهران ، مصرف بی رویه شهروندان از آب های سطحی و بهره برداری بیش از حد از سفره آب زیرزمینی آینده نامطمئنی برای فرزندانمان رقم خواهد زد . بنابراین به طور قطع بهره گیری از دو روش فرهنگ سازی و استفاده از راهکارهای فنی و پیشرفته گزینه های پیش رویمان در مقابله با کم آبی است که تحقیقات متدد حکایت از آن دارد که مشارکت و همکاری و بسیج شهروندان بویژه بانوان به عنوان مدیران اصلی برنامه ریزی خانواده در مقابله با بی آبی می تواند نقش اثرگذارتری داشته و گامی موثر در این زمینه به شمار می آید.

 - چه راهکارهای فنی موثری برای مقابله با تهدید کم آبی بویژه با شروع فصل گرما در محدوده تحت پوشش شرکت آبفای منطقه 3 به کار گرفته اید ؟

 • اسکن معابر توسط دستگاه های پیشرفته برای شناسایی شکستگی و آبزدگی ها ، نشت یابی ، بازسازی شبکه و تعمیر و نگهداری به موقع تاسیسات شبکه توزیع آب محدوده عملیاتی شرکت آبفای منطقه 3 از عمده ترین فعالیت های فنی انجام گرفته برای جلوگیری از تلف آب است . علاوه براین فشارشکن های این منطقه به سیستم کنترل از راه دور مجهز شده که هم زمان با افزایش بی رویه مصرف ، فشار آب را کاهش می دهد بنابراین اگر میزان روند مصرف از 10 به 20 درصد نرسد مجبور به کاهش فشار می شویم ، در این صورت به طور حتم آپارتمان ها و مجتمع های از طبقه سوم به بالا با افت فشار آب مواجه خواهند شد بنابراین همکاری مردم و مدیریت صحیح مصرف آب می تواند ما را در ارایه خدمات بهتر یاری رسانده و از افت فشاریا قطع آب جلوگیری کند .

- شما چه روش هایی را برای مصرف بهینه آب برای شهروندان تهرانی پیشنهاد می دهید تا با رعایت آن بویژه تابستانی بی دغدغه و بدون کمبود آب را سپری کنند ؟

 عمده ترین موارد لازم الاجرا این است که ؛

1- هنگام استحمام در فاصله بین شستن بدن و سر، لزومی ندارد که شیرآب به طور پیوسته باز باشد.

2 - برای آب دادن به درختان و گل ها و فضای سبز از آب خام استفاده و از روش آبیاری قطره ای و بعد از غروب آفتاب استفاده کنند .

 3- برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کم تر از پنج دقیقه برسانید، با این روش ماهیانه حدود چهار هزار لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.

 4 - اگر دوش حمام شما طی کم تر از 20 ثانیه یک ظرف چهار لیتری را بتواند پر از آب کند در آن صورت حتما آن را با یک سر دوش کاهنده مصرف تعویض کنید.

 5 - تمام شیلنگ ها، اتصالات و شیرها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود و لوله های آب منزل خود را عایق بندی کنید. عایق کاری لوله های آب گرم روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آبگرم کاهش می دهد.

 6 - یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملادربسته را در مخزن توالت فرنگی یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید.

 7 - در شرایطی که دغدغه اصلی خدمت گزاران صنعت آب ، تامین و توزیع به موقع و مناسب آب شرب بهداشتی مردم است ، خواهشمندیم از شستن اتومبیل و پیاده روها و حیاط منزل توسط شیلنگ و با فشار آب به شدت خودداری کرده و در صورت مشاهده نخست خود ، فرد خاطی را راهنمایی و یا با شماره تماس 122 پل ارتباطی شرکت آب و فاضلاب با مشترکین حاصل و موارد مورد مشاهده از عدم رعایت شهروندان را جهت پیگیری گزارش فرمایید .

8 - هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند. در چنین مواقعی با مراجعه به امورمشترکین شرکت های آب وفاضلاب محدوده خود ضمن دریافت کد بنایی و خرید آب خام می توانید به ساخت وساز خود ادامه دهید در غیر این صورت به شدت با موارد متخلف برخورد و اشتراک آن جمع آوری خواهد شد.

اطلاعات کامل تر از شیوه های صحیح مصرف آب توسط روابط عمومی شرکت آبفای استان تهران و مناطق در قالب کتابچه 40 روش صرفه جویی تهیه و در اختیار مجتمع های مسکونی-اداری و تجاری ، مساجد ، فرهنگسرا ها قرار گرفته ودر سایت شرکت های آبفا نیز درج شده است .

 

۱۷ تیر ۱۳۹۳ ۱۱:۲۶
omomi |

اظهارنظر

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.