اخبار

ممیزی پیاده سازی گواهینامه استاندارد ایزو 17025 آزمایشگاه شرکت

ممیزی پیاده سازی گواهینامه استاندارد ایزو 17025 آزمایشگاه شرکت
ممیزی پیاده سازی استاندارد ایزو 17025 اجرا و مراسم اختتامیه آن با حضور قائم مقام و معاون بهره برداری آبفای منطقه3 و نمایندگان گروه ممیزی شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور در شهرآرا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آبفای منطقه3 تهران ؛ سیمین فرامرزی مدیرکنترل کیفیت آب و فاضلاب شرکت طی مصاحبه ای در تشریح این خبراظهارداشت : پیاده سازی استاندارد ایزو 17025 آزمایشگاه طی دو روز توسط گروه ارزیابان  شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور مورد بررسی قرار گرفت و براساس گزارش نهایی ارایه شده  آبفای منطقه3  با وجود کارشناسان متخصص و پیشبرد تمامی مراحل پیاده سازی 17025 در دو آزمایشگاه شیمی فیزیک و میکروبیولوژی و درزمینه پارامترهای مورد نیاز کنترل کیفیت آب توزیعی شبکه، برای چهارمین سال متوالی موفق به دریافت ایزو 17025 شد که پس از ارسال مدارک تکمیلی طی بازه زمانی یک ماه آینده این گواهینامه صادر می شود.

براساس این گزارش:ارزیابی بخش آزمایشگاه میکروبیولوژی توسط طباطبائی، بخش آزمایشگاه شیمی فیزیک محمدی نوده و بخش کنترل کیفیت و مدیریتی توسط فرامرزی پاسخ داده شد.

در حال حاضر استاندارد بین المللی ایزو17025 که در نتیجه تجربیات وسیع حاصل از اجرایISO/IEC Guide 25 و استاندارد اروپایی EN45001 تهیه شده است، جایگزین هر دو آنها شده است. این استاندارد شامل کلیه الزاماتی است که آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون باید آنها را برآورده سازند تا بتوانند اثبات کنند که یک سیستم کیفیت را به کار گرفته و از نظر فنی صلاحیت داشته و قادر به فراهم آوردن نتایج معتبر است.

این استاندارد شامل دو بخش الزامات مدیریتی و الزامات فنی ست . برآورده شدن این دو به معنی داشتن صلاحیت بر اساس  ایزو 17025 است.

این گزارش می افزاید: الزامات بخش مدیریتی شامل؛  سازماندهی و نحوه آن، سیستم کیفیت مدیریت،کنترل مدارک،بازنگری درخواست‌ها، پیشنهادها و قراردادها،واگذاری آزمون و کالیبراسیون به پیمانکاران فرعی،خرید خدمات و ملزومات، ارائه خدمات به مشتریان، اقدامات پیشگیرانه، کنترل سوابق،ممیزی‌های داخلی،بازنگری‌های مدیریتی و شکایات است و هر یک ازاین موارد دارای روش های عملیاتی و اجرایی خاص خود و رویه‌هایی است که هر آزمایشگاه ملزم به رعایت آن در چارچوب‌های تعریف شده است  و مواردی چون ؛ کارکنان،جایگاه و شرایط محیطی کار،روش های آزمون و کالیبراسیون و صحه گذاری بر روشها، تجهیزات و امکانات،نمونه‌برداری،جابجایی اقلام مورد آزمون و کالیبراسیون،تضمین کیفیت نتایج آزمون و کالیبراسیون وگزارش‌دهی نتایج  از جمله الزامات بخش فنی برای اخذ گواهینامه این استاندارد به شمار می آید.

 براین اساس :  ارتقا سطح آزمایشگاه‌های عضو و کسب اعتبار بین‌المللی،افزایش اطمینان از صحت نتایج ارایه شده توسط آزمایشگاه‌ها،کسب اطمینان از کالیبره شدن مستمر تجهیزات آزمایشگاه‌ها، تسهیل همکاری میان آزمایشگاه‌ها و سایر سازمانها،استاندارد کردن روشهای ، اجرایی و مدیریتی آزمایشگاه‌ها،ارتقاء سطح مشتری مداری آزمایشگاه‌ها،امکان پذیرش ، آزمایشگاه‌ها به عنوان آزمایشگاه مرجع از طرف موسسه استاندارد، امکان ارایه خدمات در سطح بین المللی و انطباق استانداردهای ایزو 9001 و 9002 با مقدمات این استاندارد برخی از مزایای اخذ این استاندارد به شمار می آید.

۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۶:۳۰

اظهارنظر

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت خبرنامه لطفا پست الکترونیکی خود را وارد نمایید.