خدمات غیرحضوری

 

تفکیک کنتور آب

 

خدمات غیر حضوری

در محدوده تحت شرکت آب و فاضلاب منطقه 3 شهر تهران در هر سال بیش از یک میلیون و 400 هزار قبض آب چاپ می شود که این تعداد قطع 90 اصله درخت در سال است، لذا شرکت آبفای منطقه 3 شهر تهران درنظر دارد در راستای ارائه خدمات سبز، قبوض کاغذی خود را حذف و صورت حساب های صادره را از طریق پیامک برای مشترکین خود ارسال کند.

فواید این طرح:

- حفظ محیط زیست

- ارائه خدمات غیر حضوری

- جلوگیری از شیوع بیماری ها و درحال حاضر ویروس کرونا

- اطلاع رسانی سریع به مشترکین درخصوص حجم آب مصرفی و مبلغ قبض آب بها

- جلوگیری از تردد مامورین توزیع قبض آب بها در سطح شهر و کمک به کاهش ترافیک و بار آلودگی

راه های استفاده از خدمات غیرحضوری

- تلفن 122

- میزخدمت الکترونیکی به نشانی آدرس اینترنتی www.tpww.ir

- استفاده از نرم افزار همراه آب بر روی تلفن همراه( نرم افزار همراه آب را می توان از آدرس اینترنتی www.tpww.ir دریافت نمود)

- ارسال پیامک به سامانه پیامکی 10001522

حذف قبوض کاغذی

- ارسال شماره شناسه قبض آب بها از طریق تلفن همراه به سامانه پیامکی 10001522

- ثبت تلفن همراه در میز خدمت الکترونیکی به نشانی آدرس اینترنتی www.tpww.ir

-درصورت تغییر مدیر ساختمان می بایست شماره تلفن همراه مدیریت جدید طبق بند1 مجددا ایجاد گردد و مدیر قدیم با ارسال*1 شناسه قبض حذف تلفن همراه را اعلام نمایند.

 

 

آب خاکستری چیست؟

 این روزها یکی از مهمترین دغدغه های جوامع بشری بی آبی است، روش های متعددی برای حل نمودن این موضوع ارائه شده است که یکی از آن ها استفاده از آب خاکستری است. همانطور که می دانید حجم زیادی از آبی که در طول روز مورد استفاده قرار می گردد آن چنان آلوده و کثیف نیست که دیگر نتوانیم از آن استفاده کنیم به طور مثال آبی که در روشویی ها مورد استفاده قرار می گردد با یکسری فرآیندهای ممکن به آب قابل استفاده مجددا تبدیل می شود. از همین رو به آبی که پس از مصرف مجددا با فرایندهایی مجددا مورد استفاده قرار می گیرد نیز آب خاکستری می گویند. در ادامه ی این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره مواردی که می توان از آب خاکستری استفاده کرد و همچنین چه آب های برای استفاده مجدد و تبدیل به آب خاکستری مناسب هستند نیز صحبت کنیم. اگر به این موضوع علاقه مندید با ما همراه باشد.

همانطور که گفتیم آب خاکستری به فاضلاب تولیدی خانگی از ظرف شویی یا دست شویی، حمام، ماشین لباسشویی و آشپزخانه ‌ها تعلق می گیرد. در طبقه بندی که آب های خاکستری را کرده اند می توان فاضلاب ناشی از حمام و دست شویی‌ها را آب خاکستری روشن و فاضلابی که از آشپزخانه و ماشین لباسشویی‌ها را آب خاکستری تیره نامیده می شوند.

آب خاکستری که به آن آب بازیافتی هم گفته می شود نیز دربرگیرنده تمام جریان ‌ها به استثنای فاضلاب خروجی از سرویس‌های بهداشتی استفاده شده نیز می باشد. از آب بازیابی در بسیاری از مصارف روزانه نظیر آبیاری فضاهای سبز، سیفون توالت و ساختمان‌ هایی که به رطوبت نیاز دارند مثل گلخانه ها برای استفاده مجدد استفاده شود. آب خاکستری یا فاضلاب‌ های خانگی تفاوت ‌های زیادی با فاضلاب توالتی دارند، زیرا مورد اخیر را با نام گندآب‌ ها می ‌شناسند که حاوی فضولات انسانی هستند.

اهداف استفاده از آب خاکستری

با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است امروزه از آب خاکستری در بسیاری از کشورهایی که با کمبود آب نیز مواجه هستند نیز انجام می گیرد و تا حدودی توانسته اند مشکل بی آبی را نیز برطرف سازند. متاسفانه یکی از اشتباهات رایج که در بسیاری کشورها از جمله ایران هم صورت می گیرد استفاده از آب شرب برای آبیاری مزارع، پارک‌ها و سرویس ‌های بهداشتی عمومی است که خود این عامل باعث هدر دادن بخش عظیمی از منابع آب شرب و تصفیه شده کشورمان می ‌شود.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته و مدرن جهان از آب شرب که قابل آشامیدن است برای استفاده های عمومی نظیر آبیاری گیاهان یا سیفون استفاده نمی شود بلکه از منابع دیگری همچون آب خاکستری برای این کار استفاده می‌شود. از همین رو برای این کار از اقدامات مناسبی برای ساخت سیستم تصفیه آب نیز صورت گرفته است تا با کمترین هزینه ممکن، برای ساختمان ‌هایی با چند طبقه مسکونی و اداری در ابعاد کوچک بتوان این سیستم را راه اندازه کرد و از هدر رفت بیش از ۸۰ درصد از آب مصرفی از منازل و ادارات نیز جلوگیری نمود.

جالب است بدانید که در هر بار استفاده از سیفون توالت حدود ۱۲ لیتر آب شرب مصرف می شود.

کاربردهای آب خاکستری

§         آبیاری فضاهای سبز مزارع و پارک ‌ها

§         تأمین آب مورد نیاز کارخانجات

§         پرکردن فـلاش تـانک ها

§         سرویس‌ های بهداشتی عمومی

§         شستشوی محوطه و پارکینگ

§         شستشوی ماشین ها

مزایای استفاده از آب خاکستری

§         بازگردانی آب و استفاده مجدد از آب تصفیه شده

§         صرفه جویی در مصرف آب شرب

§         استفاده صحیح از آب شرب که با هزینه های زیادی تولید می شود

§         صرفه جویی در هزینه های مصرفی

§         امکان آبیاری فضای سبز به صورت خودکار و با زمان بندی مشخص

§         جلوگیری از اتلاف آب، به خصوص در مکان های عمومی مانند مدارس، ادارات و مجتمع های مسکونی

§         کاهش میزان مهاجرت از روستاها و شهرها و بهبود وضع زندگی مردم

§         عدم گرفتی لوله ها به دلیل غلظت پایین مواد آلی

روش پیاده سازی سیستم آب خاکستری

به منظور استفاده از آب مصرف شده در منازل و با در ابتدا یک لوله کشی که مربوط به فضلاب بخش هایی که آب مصرف می شود در منازل نظیر سینک ظرفشویی، حمام و روشویی (به جزء فاضلاب سیاه توالت که در بالا درباره آن توضیح دادیم) نیز انجام شود و سپس با استفاده از این سیستم در دو مرحله که در مرحله اول عملیات ته نشینی و در مرحله دوم با استفاده از فیلترهای تصفیه آب اقدام به پاک سازی آب مورد نظر بنماییم.

برای بازچرخانی یا استفاده مجدد این آب لازم است در زمان اجرای تاسیسات داخلی هر خانه، فاضلاب خروجی بخش‌هایی که گفته شد از بقیه جدا شوند و در واقع شبکه واحد به دو شبکه مجزا برای جمع آوری فاضلاب تبدیل شود. 

نکاتی که باید درباره آب خاکستری بدانید!

§         آب خاکستری به هیچ وجه قابل آشامیدن نیست.

§         از این آب نباید بر روی قسمت هایی از گیاهان نیز افشانه کرد چرا که برای سلامت و بهداشت گیاهان نیز مفید نمی باشد.

§         هرگز نباید آب خاکستری را ذخیره کنید و لازم است که توجهی نسبت به میزان زمین کشاورزی و آب خاکستری نیز برقرار نمایید.

§         با آب خاکستری تصفیه نشده اقدام به آبپاشی زمین کشاورزی یا دیگر مواردی که مورد استفاده دارد نیز نپردازید و سعی کنید که از آب به صورت زیر سطحی نیز بهره ببرید.

§         نکته ای که وجود دارد این است  ۶۶ % از کل آب خاکستری را آب آشپزخانه ها تشکیل می دهند. اما این آب به دلیل اینکه با موادی نظیر ذرات مواد غذایی، روغن پخت و پز، گریس و مواد تمیز کننده از قبیل پودر ماشین ظرفشویی و نیز آلوده است، به عنوان منبع خوبی برای آب خاکستری به شمار نمی رود. دلیلش هم این است که مواد تمیز کننده دارای خاصیت قلیایی بوده و حاوی مواد شیمیایی هستند به خاک، گیاهان و آب های زیرزمینی صدمه ی شدیدی وارد می سازند. از همین رو آبی که از آشپزخانه بدست می آید در برخی مناطق جهان جزء منابع آب خاکستری قرار نمی گیرد. ذرات غذایی جامد و چربی ها به سختی توسط میکروارگانیزم ها تجزیه می شوند و در نتیجه باعث انسداد در سیستم آبیاری می گردند و سبب می شوند که خاک نتواند آب را به خود جذب کند.

§         ظرفیت دستگاه نصب شده تصفیه فاضلاب خاکستری واقع در پست امداد فاضلاب در مخزن 61 حدود 4 متر مکعب در روز می باشد که پس از تولید در حمام تجهیزات آبیاری فضای سبز و همچنین شستشوی محوطه استفاده می گردد .

 

منبع: دفتر مدیریت مصرف آب و فاضلاب منطقه 3

 

 

اطلاعات ضروری مشترکین:                                 

        صورتحساب آب بها در دوره های تقریباً 45 روزه ، صادر و ارسال می شود چنانچه بیش از 15 روز در وصول آن تاخیر افتاد ، مراتب را به ناحیه خدمات مشترکین ذیربط اعلام فرمایید .

       لطفا به تاریخ مراجعه بعدی مامور قرائت کنتور، مندرج بر روی صورتحساب آب بها توجه نموده و در تاریخ مذکور در محل حضور داشته باشید. لازم به ذکر است در صورت عدم حضور شما، مامور قرائت کنتور کارت عدم حضور صادر می کند تا با قرائت صحیح رقم کنتور حداکثر ظرف 48 ساعت مراتب را به شماره تلفن های در ناحیه یک   66941816 ، ناحیه دو 44033318 ، ناحیه سه 44470504 و ناحیه چهار 44720088 اعلام فرمائید .

        درصورت مشاهده اشتباه در رقم قرائت کنتور بر روی قبض آب بها ، رقم صحیح کارکرد کنتور را به شماره تلفن های درناحیه یک 66941816 ، ناحیه دو44033318 ، ناحیه سه 44470504  و ناحیه چهار44720088اعلام فرمائید .

Ø       برای سهولت در امر قرائت کنتور از پوشاندن ،پارک خودرو و یا قرار دادن اشیاء بر روی کنتور و همچنین ممانعت از قرائت آن جدا خودداری فرمائید .در غیر اینصورت ،این منطقه پس از ابلاغ اطلاعیه در صورت عدم توجه نسبت قطع انشعاب اقدام می کند و دایر شدن مجدد انشعاب ، منوط به سپردن تعهد کتبی و پرداخت هزینه های قطع و وصل توسط مشترک خواهد بود .

Ø       برای سهولت در قرائت کنتور ،توزیع قبض آب بهاء و تسریع در شناسایی محل ،به هنگام بروز حادثه (شکستگی کنتور یا انشعاب) از جابجایی پلاک آب خودداری نموده و در صورت تجدید بنا ،پلاک آب را جنب در ورودی اصلی ساختمان نصب فرمائید .

        به منظور جلوگیری از وارد شدن خسارت به ملک در اثر شکستگی لوله انشعاب و تاسیسات آب و فاضلاب ،کلاهک محفظه شیر انشعاب را که در امتداد اطاقجه کنتور و قبل از در ورودی قرار گرفته همواره مرئی نگهداشته و از پوشاندن آن به وسیله آسفالت   ،سیمان ، موزائیک و غیره جداً خودداری فرمائید، در غیر اینصورت آب و فاضلاب هیچ گونه مسئولیتی در برابر وارد شدن خسارت به ملک بر اثر حادثه را عهده دار نخواهد شد.

        با کنترل دوره ای لوله کشی داخلی ساختمان نسبت به عدم نشتی آن اطمینان حاصل فرمائید .این عمل با بستن کلیه شیرهای آب ملک و بررسی کارکرد کنتور میسر خواهد بود .

در صورت وجود سایر منابع تامین کننده آبدر داخل ملک (مثلا چاه ) مشترک حق ندارد آنرا بهشبکه توزیع آب وصل کند و چنانچه تاسیساتلوله کشی داخلی ملک مشترک به نحوی باشد که برای ساکنین و یا شبکه عومی آب ،احتمال آلودگی و یا اتلاف آب را داشته باشد این منطقهبلافاصله نسبت به قطع انشعاب (آب ) مبادرت خواهد کرد و مشترک با دریافت اولین اخطار باید نسبت به تعویض و ترمیم آن با هزینه خود و طبق نظر آب و فاضلاب منطقه سه اقدام کند . در ضمن وصل مجدد انشعاب منوط به رفع نقایص یاد شده و پرداخت هزینه های قطع و وصل خواهد بود .

        در صورت شکستگی لوله کشی داخلی به سرعت نسبت به تعمیر آن اقدام نموده و (در املاک مسکونی) قبل از پوشش کامل محل تعمیر با مراجعه به ناحیه خدمات مشترکین مربوطه فرم تقاضای بازدید تلف لوله کشی داخلی را تکمیل فرمایید تا مراتب رسیدگی شود.

در صورت از کار افتادگی کنتور مراتب را تلفنی به ناحیه خدمات مشترکین مربوطه گزارش کنید ، تا پس از بررسی نسبت به تعویض آن اقدام شود.

نرخ آب بهاء به میزان مصرف آن بستگی دارد لذا به منظور جلوگیری از افزایش نرخ و محاسبه تصاعدی در استفاده صحیح و مناسب از آب شرب و بهداشتی کوشا باشیم .

        آب و فاضلاب مسئولیتی در قبال تامین آب برای ساخت و ساز بنا نداشته و در صورت وحود امکانات فنی ، آب و فاضلاب منطقه سه می تواند برای ساخت و ساز با عقد قراداد نسبت به برقراری انشعاب با رعایت نکات زیر اقدام کند :

1 - بر اساس تعداد واحدها و میزان آب مورد نیاز ،مبلغ هزینه های عمومی انشعاب محاسبه و دریافت خواهد شد .

2- پس از اتمام عملیات ساختمانی بر اساس ارزیابی ملک توسط آب و فاضلاب منطقه سه ، ما به تفاوت احتمالی تغییر مشخصات ملک بر اساس جدول هزینه های عمومی انشعاب به نرح روز محاسبه و کارسازی خواهد شد .

3- نرخ آب مصرفی برای ساخت و ساز برابر تعرفه آب آزاد محاسبه می شود.

4- نرخ آب بهاء و خدمات دفع فاضلاب پس از اتمام عملیات ساختمانی بر اساس ارائه مدارک قانونی و تایید شرکت آب و فاضلاب شهر تهران منطقه 3 برابر تعرفه کاربری مربوطه اعمال می شود .

     انجام لوله کشی های داخلی آب و مسئولیت اجرای صحیح آن به عهده مشترک بوده و آب و فاضلاب منطقه سه فقط موظف به تامین فشار متعارف شبکه آب می باشد و در مورد ساحتمان های بلند ( بیش از 4 طبقه و یا بیشتر از 8 واحد ) مشترک باید با نظر کمیته فنی آبفای منطقه سه با تعبیه مخزن ذخیره ای که آب بصورت آزاد وارد آن می شود. به وسیله پمپاژ از این منبع فشار مورد نیاز در طبقات ساختمان را تامین کند . در ضمن لازم به ذکر است حجم مخزن ذخیره به ازای هر واحد حداقل 250 لیتر پیش بینی شود .

       به منظور تغییر نام پرونده به نام انتقال گیرنده و همچنین پاسخ به استعلام های محضری انجام مراحل زیر ضروری است : ارزیابی مجدد ملک ، تسویه حساب کامل در موارد افزایش تعداد واحد ها و ظرفیت قراردادی ،تغییر کاربری ،قبوض پرداخت نشده ،اقساط معوق و بدهی های انتقالی از بانک.

       چنانچه اشکالی در نام ونام خانوادگی ونشانی و یا تعداد واحد مندرج در قبض آب بها مشاهده نمودید، با مراجعه به شرکت آب وفاضلاب منطقه 3شهرتهران (ناحیه ذیربط) نسبت به اصلاح آن اقدام نمایید.

       بدهی های آب بها و انشعاب مربوط به ملک میباشد، لذا درصورت خرید ، فروش یا اجاره املاک نسبت به دریافت استعلام از شرکت آب و فاضلاب ناحیه خود اقدام نمائید تا مشمول پرداخت بدهی های معوقه نشوید   در صورت شروع بنایی و یا ایجاد هر گونه تغییر در تعداد واحد یا وضعیت ملک ازکاربری مسکونی به غیر مسکونی  یا برعکس ، مراتب را حتماًبه شرکت آب و فاضلاب ناحیه خود اطلاع دهید تا مشمول پرداخت هزینه های اضافی نگردید.

     لطفا قبل از خرید انشعاب به نکات زیر توجه فرمایید:

1.  داشتن انشعاب آب و فاضلاب لازم و ملزوم یکدیگرند (به استناد ماده 15 قانون تشکیل شرکتهای آب و فاضلاب و بند 1-23-4 آیین­نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه­های آب و فاضلاب).

2.  پرداخت هرگونه وجه نقد به نمایندگان شرکت (کارکنان و پیمانکاران) در ازای دریافت خدمت ممنوع است. واریز کلیه هزینه­های برقراری انشعاب آب و فاضلاب از طریق سامانه پرداخت بانکی انجام می­شود.

3.  حساب شماره 3-404109-40-884 نزد بانک سامان شعبه کوی نصر برای واریز هزینه­های متفرقه اختصاص دارد.

4.  انشعاب واگذار شده صرفاً متعلق به ملک مورد تقاضا است. هرگونه تغییر در مشخصات ملک ـ اعم از تغییر تعداد واحد، تغییرکاربری، تغییرصنف و تغییر حجم فعالیت ـ باید به شرکت اطلاع داده شود و نسبت به پرداخت هزینه­های تصحیح قرارداد اقدام گردد.

5.  هرگونه استفاده از انشعاب واگذار شده آب به ملک دیگر غیرمجاز است و ضمن قطع انشعاب، مشمول جریمه خواهد شد (به استناد ردیف ز بند 39-4 آیین­نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه­های آب و فاضلاب).

6.  در راستای صیانت از حقوق مردم، پرتال شرکت به نشانی اینترنتی http://t3ww.tpww.ir آماده پاسخگویی به سوالات شما است. در این پرتال خدمات الکترونیک به شرح زیر ارائه می­شود:

الف) ثبت درخواست خدمات به صورت الکترونیک در گزینه "درخواست خدمات غیرحضوری به مشترکین"

ب ) مشاهده سوابق قبض آب مصرفی، چاپ آخرین قبض، حجم مصرف و ... طی دوسال اخیر و اطمینان از صحت محاسبه آب­بهای مصرفی، در گزینه "سامانه پاسخگویی جامع به مشترکین"

ج ) آشنایی با آخرین تعرفه­های مصوب و نحوه محاسبه صورتحساب فروش انشعاب و آب­بهای مصرفی در گزینه" سامانه مستندات حوزه درآمد و امور مشترکین"